עמדת טעינה אולטרה מהירה חדשנית הותקנה בזכרון יעקב

עמדת הטעינה החדשה בזכרון יעקב צילום רפי דלויה
עמדת הטעינה החדשה בזכרון יעקב צילום רפי דלויה

חברת זוז פאוור (ZOOZ Power), אפקון תחבורה חשמלית ודור אלון השיקו מתקן טעינה אולטרה מהירה לרכבים חשמליים בתמיכת משרד האנרגיה ורשות החדשנות. הייחודיות במתקן החדש היא היכולת לפרוס עמדות טעינה אולטרה מהירות גם במקומות בהם תשתית החשמל לא מסוגלת לספק את ההספק הגבוה הנדרש. עמדת הטעינה הותקנה במתחם התדלוק של דור אלון ב-מול זכרון יעקב על כביש 4.

מערכת ZOOZTER-100 שפיתחה זוז פאוור ומוגנת בפטנטים במספר מדינות, היא למעשה מערכת אגירת אנרגיה קינטית בגלגלי תנופה, המאפשרת, באתר בו היא מותקנת, ניצול אופטימלי של צריכת האנרגיה מתשתית רשת החשמל הקיימת והמוגבלת בהספק, תוך תמיכה בפרצי אנרגיה הנדרשים לטובת הטענה מהירה של רכב חשמלי, תוך דקות. בכך מתאפשרת פריסה רחבה של עמדות טעינה מהירה במיוחד בקצב מואץ, מבלי להמתין לשדרוג הרשת.

כיום, ישנם בישראל כ-30,000 כלי רכב חשמליים, אך לפי ממצאי מרכז המחקר והמידע בכנסת, ב-2025 צפויים לנסוע על כבישי ישראל למעלה מ-200,000 רכבים חשמליים, והממשלה אף הגדירה יעד אגרסיבי לפיו ב-2030 יימכרו בישראל אך ורק רכבים חשמלי.

לדברי אנשי ZOOZ Power, מדובר בקצב גידול אדיר, שהבעיה העיקרית להתממשותו היא דווקא פריסת התשתית לטעינה ציבורית, שנמצאת בפיגור ביחס לתוכניות של משרד האנרגיה, וביחס למגמות בעולם: כיום, ישנן בישראל רק כ-100 נקודות טעינה מהירה ואולטרה-מהירה ובמדינות אירופה, לדוגמא, מדברים על יחס של 1:100-1:200 בין כמות הרכבים החשמליים לכמות נקודות הטעינה הציבורית המהירה הנדרשת עבורם. מכאן, שכבר ב-2025 נדרשות בישראל יותר מ-1,000 נקודות טעינה מהירה.

עמדת טעינה אולטרה-מהירה מצריכה תשתית חשמל חזקה באתר הטעינה ופריסה מוגבלת של תשתית חשמל כזו, לאורך צירי התחבורה, הינה מגבלה שמאיטה את קצב הקמת התשתית הנדרשת לטעינה מהירה לרכבים חשמליים. לכן, ב-ZOOZ Power מאמינים כי מאיץ הטעינה שפיתחה החברה יכול להאיץ את הליך פריסת התשתית שתאפשר טעינה מהירה במיוחד.

לדברי בועז וייזר מנכ"ל זוז פאוור: "על אף המגמה החיובית, ישראל נמצאת בפיגור ביחס למדינות אירופה ואנחנו מעריכים שעל מנת להדביק את הפער, כמות עמדות הטעינה האולטרה-מהירה נדרשת לגדול, תוך שנים בודדות, לכפי 10 ממספרם היום. המיזם המשותף צפוי להוכיח כי ניתן להאיץ משמעותית את המעבר לרכבים חשמליים ולנהוג בכבישי ישראל ללא מגבלה כשהנהגים נהנים מפריסה רחבה של תשתית טעינה ציבורית אולטרה-מהירה, אמינה ויציבה, ירוקה וסביבתית, המאפשרת לטעון את סוללת הרכב תוך דקות ספורות בלבד".

יו"ר דור אלון, ישראל יניב, ציין: "אנו גאים להיות הראשונים בישראל שמשלבים טכנולוגיית אגירת אנרגיה ברשת הטעינה המהירה הגדולה בארץ. דור אלון גאה לקחת חלק ביישום פתרון כחול לבן פורץ דרך שיהפוך את הטעינה המהירה לנגישה בכל מקום בארץ.  עתיד עולם הרכב החשמלי מותנה, בין השאר, בפריסה ארצית של עמדות טעינה אולטרה מהירות. דור אלון הייתה בין הראשונים לשלב עמדות טעינה מהירות במתחמי התדלוק שלה ואנו ממשיכים בפריסתן לאורך ולרוחב כבישי ישראל. העמדה האולטרה מהירה שאנו משיקים היום במתחם דור אלון בזכרון יעקב, בשיתוף פעולה עם ZOOZ ואפקון מתווספת לרשת של יותר מ-40 עמדות טעינה מהירות ואולטרה מהירות המאפשרות לנו לספק שירות מהיר ויעיל לנהגים גם במתחמים שבהם רשת החשמל בישראל אינה ערוכה לכך, בינתיים".

לדברי אודי אליהו, מנכ"ל אפקון תחבורה חשמלית: "אפקון תחבורה חשמלית מפעילה את רשת הטעינה הציבורית הגדולה בישראל. הרשת מאפשרת לבעלי הרכב החשמלי טעינה מהירה ואולטרה מהירה, – בכל מקום בישראל. השימוש ב-BOOSTER של ZOOZ מהווה התקדמות טכנולוגית משמעותית נוספת שלנו שמשלבת טעינה אולטרה מהירה, ניהול ואגירת אנרגיה. הפיילוט מרגש מאוד ופורץ דרך בארץ ובעולם, ביחד נאפשר טעינה אולטרה מהירה גם במקומות בהם הספק החשמל הקיים מוגבל בצורה משמעותית. שיתוף הפעולה עם דור אלון וZOOZ יאפשר לנו לפרוש עמדות אולטרה מהירות גם במיקומים בהם הספק החיבור הקיים מגביל אותנו לטעינה איטית יותר ולהביא בשורה חדשה לבעלי הרכבים החשמליים".